Diagnostyka

Diagnostyka to dział medycyny zajmujący się metodami stosowanymi w celu rozpoznania dolegliwości Pacjenta. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnymi technologiami, które umożliwiają przeprowadzanie precyzyjnej i kompleksowej diagnostyki.

RTG zęba Mszana Dolna

Dlaczego diagnostyka jest taka ważna w stomatologii?

Dokładna diagnostyka stanowi podstawę skutecznego leczenia. Jedynie znalezienie źródła problemu umożliwia opracowanie skutecznej terapii. Całościowa analiza stanu zdrowia jamy ustnej jest kluczem do stworzenia planu kompleksowego leczenia.

Diagnostyka stomatologiczna umożliwia wczesne wykrywanie zmian próchnicowych i stanów zapalnych. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium ich rozwoju pozwala wyleczyć je bez konieczności uciekania się do inwazyjnych zabiegów.

Z punktu widzenia Pacjenta istotne jest, aby gabinet stomatologiczny dysponował  własnym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu potrzebne badania można wykonać na miejscu, a Pacjent oszczędza czas, który w przeciwnym wypadku musiałby spędzić, jeżdżąc na badania do innych placówek.

A jakie badania diagnostyczne przeprowadzamy w Centrum Dentica?

Diagnostyka

Zapisz się na konsultację

Umów się na konsultację do naszego gabinetu Dentica, podczas której poznasz indywidualne możliwości leczenia w Twoim przypadku!  RTG punktowe

  Punktowe RTG stanowi jedno z najbardziej podstawowych badań diagnostycznych w stomatologii. Uzyskuje się dzięki niemu wysoce precyzyjne zdjęcia dokładnie pokazujące lekarzowi budowę i stan zęba oraz otaczających go tkanek kostnych. Pozwala zobaczyć ubytki próchnicowe, których nie wykryje standardowa kontrola, podobnie jak mikropęknięcia i nawet najdrobniejsze uszkodzenia szkliwa.

  Szczególnie przydatne bywa w endodoncji, ponieważ pokazuje nawet dobrze ukryte kanały zębowe, dzięki czemu można dokładnie zaplanować całą procedurę leczenia kanałowego i przeprowadzić ją z większą skutecznością. Jest też często wykonywane przed ekstrakcją zęba, ponieważ można dzięki niemu lepiej przewidzieć powikłania, a co za tym idzie, zapobiec im.

  RTG panoramiczne

  To zdjęcie całego uzębienia oraz zatok szczękowych, stawów skroniowych i kości szczęki i żuchwy. To nieoceniona pomoc w planowaniu kompleksowego leczenia. Obejmuje obszar całej jamy ustnej, co umożliwia lekarzowi dentyście całościową ocenę jej stanu zdrowia. Może on też poznać indywidualne uwarunkowania anatomiczne Pacjenta, co ma duże znaczenie dla przewidzenia skutków leczenia i optymalnego zaplanowania terapii.

  RTG panoramiczne wykonane podczas pierwszej wizyty wystarczy stomatologowi do oceny stanu uzębienia i kości Pacjenta, pozwala też wykryć ogniska zapalne i choroby przyzębia. Na podstawie uzyskanego zdjęcia lekarz opracowuje szczegółowy plan leczenia.

  Tomografia komputerowa

  To jedno z najbardziej uniwersalnych badań diagnostycznych – znajduje zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. A w stomatologii? Tu również tomografia jest nieoceniona. Dzięki temu badaniu uzyskuje się trójwymiarowy obraz twarzoczaszki i struktur, które z nią sąsiadują.

  Dobry stomatolog potrafi na tej podstawie ocenić stan kośćca Pacjenta, co ma duże znaczenie przy niektórych zabiegach, na przykład w pewnych przypadkach usuwania zatrzymanych ósemek. Tomografia komputerowa znajduje też zastosowanie w leczeniu implantologicznym, gdzie stan tkanek kostnych Pacjenta jest szczególnie istotnym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie terapii.

  Skaner wewnątrzustny

  To urządzenie, wykorzystywane w leczeniu protetycznym, pozwala pobrać cyfrowy wycisk zębów – co jest bardziej komfortową alternatywą dla tradycyjnych metod. Skaner pozwala uzyskać dokładniejszy obraz uzębienia Pacjenta, dzięki czemu również przygotowywana odbudowa protetyczna może być bardziej precyzyjna i znacznie lepiej dopasowana do jego anatomii, jego potrzeb i oczekiwań. Zastosowanie skanera pozwala również skrócić czas trwania całej procedury, Pacjent szybciej więc może odzyskać funkcjonalność jamy ustnej i estetykę uśmiechu.

  Umów się na wizytę!

  Precyzyjna diagnostyka jest kluczem do zaplanowania skutecznej terapii. Możesz przekonać się o tym w Centrum Dentica. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numery 576 051 951 (ul. Ogrodowa) oraz 601 051 951 (ul. Starowiejska) lub wypełniając formularz.