IMPLANTY ZĘBÓW

Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu żucia, dlatego każdy ubytek powinien być jak najszybciej uzupełniony. Zęby tworzą tak spójną całość, że w momencie utraty nawet jednego zęba pozostałe tracą podparcie, zaczynają się przechylać, wędrować w łuku bądź wysuwać, aby osiągnąć kontakt zgryzowy. Żeby temu zapobiec, lekarz implantolog wprowadza sztuczny tytanowy korzeń zwany implantem, który stanowi podbudowę dla korony, mostu, bądź służy do mocowania protez zębowych, zwiększając komfort ich użytkowania.

Implanty zębów Mszana Dolna

Leczenie implantologiczne – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest implant. To niewielki metalowy element (jego długość wynosi od kilku do kilkunastu milimetrów). Wszczepia się go w tkankę kostną w miejsce korzenia zębowego, aby przejął on jego funkcje.

Podstawowym tworzywem, z jakiego zrobione są implanty zębowe, jest tytan. To materiał doskonale tolerowany przez organizm, jest biozgodny z tkanką kostną – integruje się z nią – oraz jest na tyle wytrzymały, aby znieść obciążenia, jakie powstają w jamie ustnej podczas żucia.

Konstrukcja implantu w połączeniu z dokładną diagnostyką, odpowiednio dobraną techniką zabiegu i umiejętnościami chirurga przekłada się na wysoką skuteczność zabiegu, przekraczającą nawet 98%.

Za pomocą implantów można odtworzyć brak pojedynczego zęba, wielu lub wszystkich zębów. Można także wykonać na implantach elementy utrzymujące protezy (belki, lokatory). Nie wszyscy pacjenci tolerują protezy, w związku z tym zastosowanie implantów śródkostnych i podokostnowych jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Rodzaje leczenia implantologicznego

Pojedyncze braki zębowe – powstają w wyniku utraty zęba, ale także mogą być skutkiem braku wytworzenia się w organizmie zawiązka zęba stałego. W momencie, gdy powstaje luka w łuku zębowym, sąsiednie zęby zaczynają pochylać się, wysuwać z wyrostka zębodołowego (zjawisko to nazywamy efektem Godona), dochodzi także do zaniku kości, która z powodu braku zęba nie jest obciążana podczas żucia. Tych przykrych skutków można uniknąć, stosując odbudowę w postaci korony osadzonej na implancie. Jeśli odpowiednio szybko zdecydujemy się na uzupełnienie brakującego zęba, można uniknąć dodatkowych zabiegów chirurgicznych mających na celu odbudowę utraconej kości.

Braki obejmujące kilka zębów – gdy utraciliśmy kilka sąsiadujących ze sobą zębów, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie mostu na implantach. Lekarz implantolog wszczepia po jednym implancie na krawędź powstałej po zębach luki i łączy je za pomocą kilkupunktowego mostu. W takim przypadku możemy odbudować nawet do 4 brakujących zębów, zastępując je tylko 2 implantami. Redukujemy liczbę użytych implantów do minimum, przez co takie rozwiązanie jest siłą rzeczy tańsze niż odbudowywanie każdego zęba indywidualnie. Konstrukcja mostu składa się z kilku koron połączonych ze sobą. Most wytwarzany jest w laboratorium protetycznym na podstawie cyfrowych lub analogowych wycisków oryginalnego uzębienia Pacjenta, a następnie przykręcany do implantów lub cementowany, zależnie od wybranej techniki.

Brak wszystkich zębów – implanty zębowe są jednym z najskuteczniejszych i najdoskonalszych sposobów leczenia bezzębia. To wygodna i jedyna alternatywa dla tradycyjnych protez ruchomych. Implanty zapewniają nam stabilizację protezy – nie przemieszcza się ona w jamie ustnej i nie wypada podczas śmiechu lub kichania, nie stwarza też problemów w mówieniu. Komfort użytkowania protezy na implantach jest niezaprzeczalny, Pacjenci czują się tak, jakby posiadali własne zęby.
Istnieje kilka rodzajów rekonstrukcji bezzębia na implantach. Różnią się ilością i sposobem mocowania implantów, rodzajem i materiałem odbudowy protetycznej, czasem i kosztem leczenia.

Pacjentom borykającym się z bezzębiem polecamy rekonstrukcję w oparciu o innowacyjną metodę “Zęby w 1 dzień”. W przypadkach, gdy przeszczep kości nie jest konieczny, możemy odzyskać funkcjonalne uzębienie nawet w jeden dzień! Zazwyczaj lekarz implantolog wprowadza od 4 do 6 implantów, do których mocujemy most, co pozwala na uzyskanie estetycznego i funkcjonalnego uśmiechu. Dużą zaletą tej metody jest możliwość przywrócenia pięknego uśmiechu już w trakcie okresu gojenia implantów, aby po kilku miesiącach wymienić tymczasową odbudowę na protezę ostateczną, w wielu przypadkach spełniającą swoje zadanie dożywotnio.

Zespół DENTICA

lek. stom. Magdalena Mrzygłód

lek. stom. Magdalena Mrzygłód

Lekarz stomatolog, właściciel Centrum Dentica

Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2001 r.) oraz studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Jednostkami Opieki Zdrowotnej.

Ukończyła renomowane cykle szkoleń podyplomowych z zakresu implantologii (Curriculum implantologiczne PSI), implantoprotetyki (Curriculum implantoprotetyczne odbywające się w Mediterranean Prosthodontic Institute w Castellon w Hiszpanii oraz na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill w USA, Curriculum Akademii Dawsona z zakresu leczenia choroby okluzyjnej). W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem Curriculum Implantologii, uzyskując licencję na prowadzenie praktyki implantologicznej.

lek. stom. Magdalena Mrzygłód

Lekarz stomatolog, właściciel Centrum Dentica

Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2001 r.) oraz studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Jednostkami Opieki Zdrowotnej.

Ukończyła renomowane cykle szkoleń podyplomowych z zakresu implantologii (Curriculum implantologiczne PSI), implantoprotetyki (Curriculum implantoprotetyczne odbywające się w Mediterranean Prosthodontic Institute w Castellon w Hiszpanii oraz na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill w USA, Curriculum Akademii Dawsona z zakresu leczenia choroby okluzyjnej). W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem Curriculum Implantologii, uzyskując licencję na prowadzenie praktyki implantologicznej.

Leczenie implantologiczne krok po kroku

Podstawą każdego leczenia implantologicznego jest precyzyjny plan leczenia. Podstawowym zdjęciem diagnostycznym przy planowaniu zabiegów implantologicznych jest badanie tomograficzne. W Centrum Dentica zdjęcia te wykonujemy na miejscu w naszej pracowni rentgenowskiej. Natychmiast po wykonaniu badania lekarz może na monitorze szczegółowo zaplanować przebieg całego zabiegu dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu.

Po przygotowaniu planu leczenia w komputerze przechodzimy do fazy chirurgicznej. Projekt realizujemy dzięki specjalnemu szablonowi chirurgicznemu, który wskazuje tor wprowadzenia wiertła dla dokładnego umiejscowienia implantu. Indywidualne szablony umożliwiają bezpieczne przekształcenie projektu w rzeczywistość. Dodatkowo przy rekonstrukcji całego uśmiechu musimy wykonać cyfrowy projekt, który następnie za pomocą specjalnego klucza i tymczasowego materiału przenosimy do jamy ustnej w formie tzw. mock-up. Dzięki temu już przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu Pacjent widzi i wie, jaki będzie ostateczny efekt leczenia.

Sama część chirurgiczna czyli wszczepienie implantu nie jest długotrwałą procedurą – często trwa jedynie 15-20 minut. Wszystkie zabiegi wykonywane są z użyciem znieczulenia komputerowego, dzięki czemu są bezbolesne i komfortowe dla Pacjenta.

Po implantacji następuje okres gojenia, trwający 2-3 miesiące. W tym czasie następuje osteointegracja (tkanka kostna otacza implant i scala się z nim, nadając mu stabilność).

Finalnie zakładana zostaje część protetyczna. Do zrośniętego z kością implantu mocujemy odpowiednie uzupełnienie – koronę, most czy całkowitą protezę. Rekonstrukcja jest wykonywana na podstawie skanów lub wycisków analogowych, pozwalających wiernie odtworzyć pole protetyczne. Gotowa odbudowa odwzorowuje naturalne zęby pod względem kształtu, koloru, a nawet stopnia odbijalności światła.

Implantologia Przed
Implantologia Po

Pacjent zgłosił się w celu odbudowy braków zębowych w bocznych odcinkach żuchwy, aby mieć możliwość prawidłowego żucia pokarmów. Dodatkowo przeszkadzały mu nieszczelne przebarwione wypełnienia. Zdecydowaliśmy się na rekonstrukcje obu łuków zębowych w celu odtworzenia utraconej funkcji oraz poprawy estetyki. Wykonaliśmy pełnoceramiczne korony i licówki na zębach własnych oraz korony na implantach.

Implantologia Przed
Implantologia Po

Pacjentka z ogromną dentofobią i rozległymi brakami. Wykonaliśmy komplet protez całkowitych, przy czym protezę dolną osadziliśmy na 4 implantach na zatrzaskach typu lokator w celu jej stabilizacji. Rozwiązanie takie jest doskonałe dla pacjentów starszych oraz mających problem z prawidłowym czyszczeniem zębów, gdyż umożliwia utrzymanie doskonałej higieny protezy.

Bezbolesne leczenie implantologiczne w Dentica

Dbamy o Wasze zdrowie, komfort leczenia, poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie. Dlatego w każdym z naszych gabinetów od lat stosujemy nowoczesne znieczulenie komputerowe. Ciśnienie podawanego środka znieczulającego i jego ilość są kontrolowane przez mikroprocesor, dzięki czemu ten proces odbywa się w sposób bardziej fizjologiczny i niezmiernie delikatny. Ograniczone do minimum zostaje uczucie rozpierania tkanek, charakterystyczne dla tradycyjnych znieczuleń strzykawkowych. Aplikator przypomina wyglądem długopis, nie budzi więc u Pacjentów nieprzyjemnych skojarzeń.

Leczenie implantologiczne w Centrum Dentica – dlaczego warto?

Implanty zębów są wyjątkowymi uzupełnieniami z kilku względów:

  • spełniają wysokie wymagania estetyczne (zęby na implantach wyglądają bardzo naturalnie);
  • zapewniają uzupełnieniom protetycznym wyjątkową stabilność;
  • nie wymagają ingerencji w zdrowe zęby (takiej jak np. szlifowanie);
  • przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej, pozwalając gryźć nawet twarde pokarmy;
  • przenoszą siły żucia na kość, dzięki czemu spowalniają proces jej zaniku;
  • pozwalają wykonać odbudowę od pojedynczego zęba poprzez odbudowę kilku brakujących zębów aż po rekonstrukcje pełnych łuków zębowych nawet w 1 dzień;

Nasi lekarze

Kluczem do sukcesu w leczeniu jest zespół odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy. Jesteśmy ludźmi, którzy oferują siebie i swój czas po to, by stworzyć miłą i przyjazną atmosferę. Naszym atutem jest pełne zaangażowanie i poświęcenie w niesieniu pomocy w najtrudniejszych przypadkach.

Nasz zespół to lekarze wykształceni na renomowanych uczelniach, prawdziwi pasjonaci stomatologii. Wielu z nich jest członkami prestiżowych stowarzyszeń medycznych. Swoją wiedzę i umiejętności stale doskonalą, biorąc udział w szkoleniach i konferencjach zarówno w kraju jak i za granicą.

implanty stomatologiczne Mszana Dolna

Dowiedz się więcej!

Masz problem z brakami zębowymi i nie wiesz, co zrobić tej sytuacji? Odwiedź Centrum Dentica. Nasi lekarze chętnie Ci doradzą i zaproponują optymalne rozwiązanie. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 576 051 951 (ul. Ogrodowa) oraz 601 051 951 (ul. Starowiejska) lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o implanty
Czy implanty można wszczepić w każdym wieku?
+
Nie ma górnej granicy wieku dla wszczepienia implantów, ale istnieje granica dolna – nie przeprowadzamy implantacji u pacjentów niepełnoletnich, ponieważ nie zakończył się jeszcze ich rozwój kostny.
Czy są przeciwwskazania do implantów?
+
Nie ma ścisłych przeciwwskazań uniemożliwiających skuteczną implantację, ale niektóre czynniki ją utrudniają. Chodzi tu przede wszystkim o przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia i stawów.
Czy wszczepienie implantów boli?
+
Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu, więc odbywa się on bez bólu – można czuć jedynie lekki dyskomfort z powodu wibracji podczas nawiercania kości.