Jak kompleksowe leczenie stomatologiczne może pomóc w walce z dentofobią?

Magdalena Mrzygłód
Autor: Magdalena Mrzygłód
25.01.2024

Co zrobić, gdy lęk powstrzymuje Cię przed odwiedzeniem dentysty? Nowoczesna stomatologia ma szerokie spektrum sposobów umożliwiających pokonanie tego problemu.

Co to jest dentofobia?

Mimo, że stomatologia stale rozwija się i z biegiem czasu oferuje coraz bardziej komfortowe leczenie, nadal wielu Pacjentów obawia się wizyty w gabinecie dentystycznym. Lekka obawa to jeszcze nic groźnego – wystarczy ją przełamać, udać się na wizytę i osobiście przekonać, że rzeczywiście strach ma wielkie oczy a wizyta we współczesnym gabinecie jest przyjemna . Znacznie gorzej jest w sytuacji ,gdy przybiera ona formę panicznego lęku przed dentystą, czyli dentofobii.

W tym stanie reakcje lękowe mogą być wywoływane przez tak niewinne bodźce jak chociażby sam dźwięk urządzeń dentystycznych czy zapach używanych w gabinecie środków odkażających.

Do objawów dentofobii zalicza się między innymi nadmierną potliwość, bóle brzucha, niekontrolowane drgania mięśni, przyspieszenie pracy serca, a także bezsenność przed wizytą w gabinecie.

Dentofobia wiąże się z przykrymi konsekwencjami – unikanie za wszelką cenę przekraczania progu gabinetu stomatologicznego prowadzi do pojawiania się i pogłębiania rozmaitych problemów zdrowotnych zębów i jamy ustnej.

Jak kompleksowe leczenie stomatologiczne może pomóc w walce z dentofobią?

Jakie są przyczyny dentofobii?

W dużym odsetku przypadków dentofobia bierze się z własnych przykrych przeżyć Pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli w przeszłości leczenie dentystyczne okazało się trudnym doświadczeniem związanym z bólem i dyskomfortem, rodzi się obawa, że za każdym kolejnym razem będzie podobnie.

Nie zawsze jednak powodem lęku są osobiste doświadczenia. Można też nabawić się go “z drugiej ręki” – słuchając relacji innych osób o ich traumatycznych przeżyciach w gabinecie. Źródła dentofobii mogą też tkwić we wczesnym dzieciństwie i sposobie, w jaki rodzice przedstawiali swojemu dziecku obraz leczenia stomatologicznego. Jeżeli dentysta w rozmowach pełnił rolę “straszaka”, to powstanie lęku na tym tle jest czymś zupełnie zrozumiałym.

Kompleksowe leczenie stomatologiczne a walka z dentofobią

Nowoczesna stomatologia kładzie nacisk na leczenie kompleksowe. A zatem bierze pod uwagę wzajemne zależności między wszelkimi czynnikami dotyczącymi konkretnego przypadku. Postrzega Pacjenta i jego zdrowie całościowo, dlatego dba nie tylko o rozwiązanie danego problemu, z którym Pacjent się zgłosi. Skupia się na przywróceniu pełnego zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej co ma ogromny wpływ na poprawę samopoczucia pacjenta oraz jego ogólnej kondycji psychicznej.

W leczeniu kompleksowym stosuje się szereg procedur i środków, które pozwalają walczyć z dentofobią, redukując stres i nieprzyjemne doznania.

Jak radzimy sobie z dentofobią w Dentica?

Zanim przystąpimy do leczenia, przeprowadzamy konsultację. Obejmuje ona przeprowadzenie przeglądu stomatologicznego, niezbędnej diagnostyki i wywiadu lekarskiego. Efektem takiej wizyty jest sporządzenie przez nas planu leczenia wraz z kosztorysem. Taki plan obejmuje wszystkie kolejne etapy terapii. Zapoznanie się z nim ma ogromne znaczenie dla komfortu Pacjenta. Stres i lęk często są związane z tym, co nieznane. Plan leczenia rozwiązuje ten problem. Dzięki niemu Pacjent na każdym etapie leczenia wie, na czym stoi, i ma świadomość, że nie musi obawiać się żadnych niespodzianek.

Leczenie kompleksowe w Dentica to także nowoczesne technologie, zwiększające komfort leczenia. Znieczulenie komputerowe to doskonałe rozwiązanie dla Pacjentów obawiających się bólu i dyskomfortu przy podawaniu środka. Procesor komputerowy w trakcie podawania znieczulenia analizuje opór tkanek i dobiera odpowiednią do niego ilość środka, tempo i ciśnienie jego podawania. Dzięki temu uczucie rozpierania tkanek, charakterystyczne dla znieczuleń strzykawkowych, zostaje ograniczone do minimum.

Inną możliwością, którą mamy do dyspozycji Pacjentów, jest zabieg w sedacji wziewnej, czyli z użyciem gazu rozweselającego. Podtlenek azotu redukuje stres, wprowadza w stan odprężenia. W części przypadków następuje też niepamięć wsteczna, co oznacza, że Pacjent nawet nie pamięta zabiegu,

Nie bez znaczenia jest także przyjazna atmosfera panująca w naszej klinice . Dbamy o to, by Pacjenci czuli się komfortowo i zaopiekowani . Do każdego podchodzimy z ogromną życzliwością i empatią, aby w naszych progach poczuł się jak u siebie.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach na zwalczenie dentofobii, zapraszamy do kliniki i Dentica. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 576 051 951 (ul. Ogrodowa) oraz 601 051 951 (ul. Starowiejska) lub wypełniając formularz.