Powikłania po implantach stomatologicznych

Magdalena Mrzygłód
Autor: Magdalena Mrzygłód
26.06.2024

Implanty to najdoskonalszy sposób na uzupełnienie braków zębowych. Wszczepia się je w kość żuchwy lub szczęki, a następnie mocuje na nich odpowiednią odbudowę protetyczną. Nasunąć się jednak może pytanie, czy przy zastosowaniu implantów mogą wystąpić jakieś powikłania?

Powikłania po implantacji

Powikłania po wszczepieniu implantu zęba to przede wszystkim problemy z prawidłowym przebiegiem osteointegracji. O co w tym chodzi? Otóż, aby wszczepiony w kość żuchwy lub szczęki implant mógł zastąpić naturalny korzeń zęba i stać się stabilną podstawą pod odbudowę protetyczną, musi zintegrować się z tkanką kostną. Właśnie ten proces, w którym implant obrastany jest przez kość, nazywamy osteointegracją (lub osseointegracją). Jego przebieg jest kluczowy dla powodzenia leczenia implantologicznego, dlatego jeśli zostanie zaburzony, może dojść do odrzucenia implantu.


Leczenie implantologiczne odznacza się dużą skutecznością. Odrzucenie implantu zdarza się bardzo rzadko – jedynie w 1,5%-2% wszystkich przypadków. Po czym poznać, że proces integracji implantu przebiega nieprawidłowo? Niepokojące objawy wskazujące na komplikacje po wszczepieniu implantu zębowego to między innymi długie gojenie się miejsca wokół implantu, dolegliwości bólowe, opuchlizna i krwawienie – świadczy to o stanie zapalnym dziąseł. W niektórych przypadkach objawom tym może też towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych i ból gardła. Najbardziej alarmującym sygnałem jest poruszanie się implantu.


Skąd biorą się takie powikłania po implantacji zębów? Najczęstszą przyczyną jest brak przestrzegania lekarskich zaleceń pozabiegowych. Głównym winowajcą jest zaniedbanie higieny jamy ustnej. Przyczynia się to do powstawania stanów zapalnych, które zaburzają proces osteointegracji. Na jego przebieg niekorzystnie działa też palenie papierosów. Bardzo częstą przyczyną są zaburzenia metabolizmu kości wynikające z niedoboru witaminy D3, stąd ważna jest skrupulatna diagnostyka przed implantacją i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Ale przyczyną powikłań mogą być też czynniki, na które Pacjent nie ma żadnego wpływu, na przykład choroba autoimmunologiczna albo zaburzenia ukrwienia.

Powikłania po implantach stomatologicznych

Powikłania po integracji z kością

Jeśli chodzi o implant zęba, powikłania mogą mieć miejsce również już po osteointegracji, nawet gdy przebiegła ona prawidłowo. Do najczęstszych należy periimplantitis. To zapalenie tkanek miękkich wokół implantu połączone z ubytkiem tkanek twardych – najczęściej spowodowane jest zaniedbaniami w higienie jamy ustnej. W efekcie rozwija się stan zapalny, który może sprawić, że implant będzie stopniowo tracić podparcie. Na skutek tego procesu zaczyna się ruszać i ostatecznie dochodzi do jego utraty.
Stabilność implantów może też osłabiać się z wiekiem na skutek schorzeń powodujących zaburzenie metabolizmu kości, doprowadzając w efekcie do jej zaniku.

Powikłania po implantach stomatologicznych – jak im zapobiegać?

Najistotniejszą kwestią jest, ścisłe stosowanie się do zaleceń pozabiegowych udzielonych przez lekarza. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Chociaż implantom nie zagraża próchnica, należy dbać o nie tak jak o naturalne zęby, czyli szczotkować je i nitkować przynajmniej dwa razy dziennie. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do odwiedzenia gabinetu Dentica. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 576 051 951 (ul. Ogrodowa) oraz 601 051 951 (ul. Starowiejska) lub wypełniając formularz.